Українська Англійська

ЛДУБЖД

Загальна інформація


 
Історія навчальної пожежно-рятувальної частини починається з навчальної пожежної команди(НПК), яка була створена при Київських курсах удосконалення офіцерського складу в 1948 році. 
В травні 1954 року КПТУ МВС згідно наказу МВС СРСР було передислоковано в м. Львів і дістало назву Львівське пожежно-технічне училище МВС СРСР. 

 
 
В березні 2013 року в оперативний розрахунок введено нові, сучасні Європейського стандарту апарати захисту органів дихання та зору типу FAZER для роботи газодимозахисників в непридатному для дихання середовищі. Навчальна пожежно-рятувальна частина (НПРЧ) є одним з основних структурних підрозділів Університету, який забезпечує гармонійне поєднання теорії з практикою та дозволяє курсантам і студентам отримати професійні навички на посадах пожежного-рятівника, радіотелефоніста, командира відділення, начальника чергової зміни та психолога.
На базі НПРЧ здійснюється практична підготовка начальників караулів, командирів відділень, пожежних-рятувальників, чергових радіо телефоністів, підмінних радіо телефоністів, парамедиків, санітарних інструкторів, хіміків-дозиметристів та практичних психологів для оперативно-рятувальної служби цивільного захисту. Окрім того, оперативні розрахунки НПРЧ беруть безпосередню участь у гасінні пожеж, в ліквідації наслідків аварій, стихійних лих та катастроф природного і техногенного характеру. Підрозділ забезпечує практичні заняття з пожежної тактики, пожежної та аварійно-рятувальної техніки, пожежно-рятувальної підготовки, підготовки газодимозахисника, готує та проводить пожежно-тактичні навчання.
Одним з основних завдань постійного складу підрозділу є надання курсантам і студентам необхідних знань та навичок з вивчення, використання й застосування пожежної, аварійно-рятувальної та спеціальної техніки, бойового одягу, пожежно-рятувального оснащення, рукавного господарства під час практичної роботи на пожежах та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, що дає можливість отримати практичний досвід та подолати психологічний бар’єр піч час роботи в екстремальних умовах.
Після проходження первинної підготовки курсанти заступають на чергування в навчальну пожежно-рятувальну частину. Не став винятком і 2021 рік. За 2020-2021 навчальний рік навчальна пожежно-рятувальна частина здійснила 106 оперативних виїздів, у яких курсанти взяли безпосередню участь в гасінні 103 пожеж та ліквідації наслідків 3 дорожньо-транспортних пригод. Найчастіше оперативні відділення задіювалися на гасіння пожеж в житловому секторі (67 пожеж будинків, квартир, підвальних приміщень) та пожеж в екосистемах (34 пожежі лісових масивів та сухостою).

Перед своїм «бойовим хрещенням» курсанти пройшли спеціальний курс навчання на базі пожежно-рятувальної частини  та успішно склали заліки. Вони ознайомилися з основною пожежно-рятувальною технікою та обладнанням, навчилися застосовувати її під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
    
Восени 2014 року проведено капітальний ремонт гаражного приміщення.
У жовтні 2020 року проведено заміну воріт боксів на сучасні панорамні секційні ворота. 
До оперативного розрахунку НПРЧ входять автомобілі першої допомоги АПД-2 «Дельфін», АПД-4(2705)63Б, автоцистерни АЦ-4-60(5309)-505М та АЦ-4-60(530905)-515М на базі шассі автомобіля МАЗ. Також з лютого 2016 року в навчальному процесі почали використовувати спеціальний автомобіль хімічного захисту Івеко Магірус, який передали навчальному закладу колеги з Польщі, в рамках двосторонньої міжнародної співпраці, а фахівці навчальної пожежно-рятувальної частини доукомплектували його спеціальним обладнанням.  
З січня 2021 року курсанти Університету мають змогу набувати практичні навички із залученням сучасної спеціальної аварійно-рятувальної машини легкого типу САРМ-Л на базі автомобіля FORD  RANGER, який отримано від Державної служби України з надзвичайних ситуацій  у рамках Державної програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року. 
 
Автомобіль призначений для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації наслідків дорожньо-транспортних подій,  надзвичайних пригод та різноманітних надзвичайних ситуацій.
Автомобіль оснащений сучасним спеціальним обладнанням, що дає можливість проводити деблокування постраждалих та можливих загиблих осіб, стабілізувати транспортні засоби при складних дорожньо-транспортних подіях з перекиданням транспортних засобів тощо.
Виробниками спеціального обладнання та інструменту, що входить в комплектацію автомобіля, є відомі європейські та міжнародні організації.
Залучення спеціальної аварійно-рятувальної машини легкого типу САРМ-Л на базі автомобіля FORD  RANGER значно покращить якість та рівень підготовки майбутніх рятувальників до успішного виконання завдань за призначенням при реагуванні на дорожньо-транспортні події, надзвичайні ситуації, пожежі на транспорті та інші небезпечні події.
  В ході експлуатації пожежної, аварійно-рятувальної техніки та пожежно-рятувального обладнання особовим складом частини постійно проводяться роботи щодо їх удосконалення.

     
     Продовжується використання в навчальному процесі при проведенні практичних занять триноги для рятування людей з побутових та каналізаційних колодязів та розщелин. «Тринога»  значно дешевша, ніж закордонні аналоги й набагато практичніша в багатьох аспектах. Наприклад, універсальна лебідка може працювати як від  напруги 12V(пожежно-рятувальної техніки), так і в ручному режимі. Встановлюється  протягом  двох хвилин з моменту прибуття рятувальних підрозділів на місце виклику. Вантажопідйомність до 500 кг, глибина  підйому до 12 метрів, при потребі може збільшуватись при заміні системи блоків та мотузки на довшу. Обмежень щодо місця встановлення вертикальної  «триноги» майже немає. Вже успішно проведено її практичні випробування і спільно з кафедрою фундаментальних дисциплін розроблена необхідна технічна документація.
Продовжує свою роботу і вдосконалюється call-центр Служби 112 та системи підтримки прийняття рішення керівника ліквідації надзвичайної ситуації з використанням бортових комп’ютерів пожежно-рятувальних автомобілів. Центр створений відповідно до державної програми впровадження Служби 112 та призначений для проведення занять, навчальних практик курсантів і студентів Університету, перепідготовки і підвищення кваліфікації диспетчерів оперативно-диспетчерської служби і безпосередньої участі в акціях з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій різного типу.

    
    У Центрі створено три автоматизовані робочі місця: диспетчера, парамедика та психолога-консультанта. Для кожного робочого місця розроблено спеціальне програмне забезпечення. Зокрема, на робочому місці диспетчера встановлено електронну карту, на якій відображається переміщення пожежно-рятувальних підрозділів, стан спеціальних автомобілів (в розрахунку, на місці виклику, в резерві), а також диспетчер може в реальному режимі часу отримувати зображення з місця НС. Крім цього, встановлено ряд електронних довідників. Довідник небезпечних речовин містить опис понад 800 вибухо-, пожежонебезпечних та отруйних речовин, дані про особливості роботи з ними та способи нейтралізації, опис першої медичної допомоги та засобів індивідуального захисту при ураженні. Використовуючи довідники, диспетчер через голосовий канал зв’язку з кабіною автомобіля може надати довідкову інформацію фахівцям, які знаходять безпосередньо на місці НС. Для робочого місця парамедика розроблена програма, яка містить опис долікарської медичної допомоги при різноманітних травмах та пошкодженнях, які можуть статись на НС. Використовуючи цю програму, парамедик може надати консультативну допомогу особам, які повідомляють про НС, очевидцям чи рятувальникам, як правильно надати першу допомогу потерпілим до прибуття лікарів.  Подібна довідкова система розроблена і для психолога-консультанта, який на етапі прийняття виклику може надати допомогу особам, котрі повідомляють про НС, очевидцям чи рятувальникам, якщо є потерпілі в психологічному аспекті (в стані стресу, в паніці тощо).
     На пожежно-рятувальних автомобілях встановлено стаціонарний та переносний бортові комп’ютери зі спеціальним програмним забезпеченням, які допомагають приймати рішення при роботі безпосередньо під час ліквідації наслідків НС, починаючи від електронної карти з пошуком оптимального маршруту руху і закінчуючи різноманітними довідниками: «Небезпечні речовини», «Перша медична допомога», «Консультант психолога» тощо. Автомобілі обладнані камерами, які дозволяють передавати зображення з місця НС та мають доступ до Internet для пошуку додаткової потрібної інформації.
  Особовим складом навчальної пожежно-рятувальної частини змонтовано та впроваджено в навчальний процес нове навчальне місце для запобігання можливим травмуванням та іншим нещасним випадкам, які можуть виникати при оперативній роботі підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо знеструмлення об’єктів методом перерізання електричних проводів напругою до 220 В.
  Курсанти, студенти та слухачі навчальної пожежно-рятувальної частини персонально повинні відпрацювати вправу на висувній пожежній драбині за допомогою спеціальних електрозахисних ножиць щодо вірного та безпечного перерізання електричних проводів.
    Керівництво та особовий склад навчальної пожежно-рятувальної частини проводять профорієнтаційну роботу серед юнаків та молоді Львова і регіонів України. Часто школярі приходять в гості до Університету, ознайомлюються з навчальною пожежно-рятувальною частиною та психолого-тренувальним полігоном. Вони з цікавістю спостерігають за показовими виступами курсантів, які демонструють роботу пожежно-рятувальної техніки.
   
.
 
 
 
 

Контактна інформація:

Наша адреса: 79007, м.Львів, вул. Клепарівська 35

Наші телефони:

тел. (032) 233-32-40 – Черговий по університету

тел./факс (032) 233-00-88 – Сектор адміністрування та електронного документообігу

Наша електронна пошта:

ldubzh.lviv@dsns.gov.ua

Пошта Університету

Телефон звернення
щодо сексуальних домагань та проявів дискримінації
​тел. (032) 233-15-02