В Університеті проводяться наукові дослідження щодо розробки інтелектуальних комп’ютерних систем та систем підтримки прийняття рішень в кризових ситуаціях

Ад’юнкти та здобувачі освіти спеціальності «Комп’ютерні науки» долучаються до проведення досліджень у царині аналітики великих даних та побудови інтелектуальних комп’ютерних систем підтримки прийняття рішень. В межах виконання своїх дисертаційних робіт здобувачі третього освітньо-наукового рівня досліджують методи аналітичної обробки великих обсягів даних з метою розробки систем підтримки прийняття рішень в кризових ситуаціях. Результатом наукових досліджень є адаптація наявних та розробка нових методів інтелектуального аналізу даних та підтримки прийняття рішень під час загрози або виникнення надзвичайних ситуацій. До розробки безпеко-орієнтованих сервісів, на основі одержаних наукових результатів, долучаються як ад’юнкти, так і здобувачі освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр» в рамках своєї науково-дослідної діяльності на кафедрі інформаційних технологій та телекомунікаційних систем. Як наслідок активної роботи щодо розробки безпеко-орієнтованих сервісів отримані такі результати:
1. Розроблено прототип програмної системи консультаційної допомоги населенню при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій з інтегрованою функцією оповіщення на базі мобільних платформ. Система дозволяє надавати чіткі та змістовні інструкції щодо дій цивільного населення залежно від різновиду надзвичайної ситуації (ймовірної небезпеки). Інтегрована функція оповіщення орієнтована на оповіщення користувачів про ймовірну загрозу залежно від місця перебування (зони геолокації). В систему буде інтегровано функцію пошуку найближчих об’єктів укриття.
2. Розроблена та запущена в роботу демо-версія комп’ютерної аналітичної системи багатопараметричної оцінки протипожежного стану об’єктів. Розроблена комп’ютерна система дозволяє автоматизувати процеси оцінки протипожежного стану об’єкта та одержувати її обгрунтовані результати як для посадових осіб ДСНС, так і для суб’єктів господарювання. Цифровізація процесів оцінки та вільний доступ до комп’ютерної аналітичної системи суб’єктами господарювання, дозволить підвищити зручність утримання об’єктів господарювання у належному стані, що відповідатиме чинним нормам та правилам у сфері техногенної та пожежної безпеки. Користувацький інтерфейс системи розроблено у вигляді чат-боту на платформі Telegram.
3. Ще одним результатом адаптації популярних алгоритмів та структур зберігання даних для реалізації безпеко-орієнтованих сервісів, стала розробка Telegram-боту із надання інструкцій щодо першої домедичної допомоги. Чат-бот дозволяє навчатись, а також приймати швидкі та ефективні рішення щодо допомоги постраждалим внаслідок отримання таких травм як переломи, кровотечі, кульові поранення, опіки тощо. Система за запитами користувача аналізує та видає швидкий результат про обсяги невідкладних робіт для порятунку життя та здоров’я травмованих осіб.
Слід також зазначити, що розробка означених та інших безпеко-орієнтованих сервісів проваджується на кафедрі інформаційних технологій та телекомунікаційних систем в рамках двох науково-дослідних робі на замовлення Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Важливим є те, що в особливий період органи виконавчої влади співпрацюють з освітньо-науковими осередками для спільної розробки сервісів, систем та програмного забезпечення, що орієнтовані на сферу забезпечення безпеки життя та діяльності людини.