Історія кафедри

Історія кафедри соціальної роботи, управління та суспільних наук сягає корінням у період зародження нашого навчального закладу. Її передісторія почалася на Київських курсах перепідготовки офіцерського складу МВС СРСР (1947-1952). Наказом начальника курсів № 38 від 26 березня 1951 р. на Курсах створено предметно-методичну комісію суспільних дисциплін, яку очолив капітан Діденко П.У. 1 листопада 1952 р. на Курсах було утворено цикл суспільних наук. Його першим керівником був підполковник Ніколаєнко О.С. Цикл суспільних наук був структурним підрозділом Київського пожежно-технічного училища (1952-1954), а після його переїзду до Львова – Львівського пожежно-технічного училища (1954-2001). Основним завданням працівників циклу (переважно атестовані посади) була ідеологічна та політико-виховна робота серед курсантів та працівників училища.
За час існування циклу суспільних наук (1954-1991) тут працювали Оршанський В.Є, Калмикова Т.І., Фалєнков М.В., Лебідь К.П., Голубенко І.К., Харчук А.І., Сало І.А., Пузирков Е.В., Варзєгова Г.О., Панов М.М., Ткаченко Б.І. та ін.
   У серпні 1991 р. ліквідовано цикл суспільних наук і утворено цикл організації державної пожежної охорони (з такою назвою функціонував до 2001 р.). Таким чином, в межах циклу ОДПО було об’єднано викладачів дисциплін гуманітарного та технічного спрямування (Петренко А.П., Терлецький О.І., Желізко В.Ф., Чухрій О.Д., Салійчук О.Ф., Афанасьєв В.Д., Мінкович В.Г., Тарнавчик Т.М., Сеник Б.І., Гладиш В.М., Шелюх Ю.Є., Осіпов В.В., Приставська Д.С., Шперналь Л.Т., Туз Е.П., Половко А.П., Шимко Л.Т., Нагірняк М.Я., Лаврецький Р.В., Шелюх (Долинюк) О.М., Ренкас А.Г. та ін.).

Після реорганізації ЛПТУ у Львівський інститут пожежної безпеки (21 червня 2001 р. ) цикл ОДПО ліквідовано, утворено кафедру гуманітарних та соціально-економічних дисциплін. За час її існування (2001-2004) працівниками кафедри були Афанасьєв В.Д., Чухрій О.Д., Салійчук О.Ф., Лаврецький Р.В., Нагірняк М.Я., Демчишак Р.Б., Городецька Н.Л., Великий Р.Г. У червні 2004 року кафедра була реорганізована в кафедру соціальних та гуманітарних дисциплін.

У квітні 2013 року почався новий етап в історії кафедри: кафедра розпочала підготовку фахівців з напряму підготовки “Соціальна робота”. У зв`язку з відкриттям нової спеціальності «Соціальна робота» вона отримала нову назву, а саме: кафедра гуманітарних дисциплін та соціальної роботи та стала випусковою. У жовтні 2020 року згідно наказу ДСНС України № 545 кафедру перейменовано на кафедру соціальної роботи, управління та суспільних наук.
    Кафедра соціальної роботи, управління та суспільних наук  здійснює підготовку фахівців в галузі знань 23 «Соціальна робота» за спеціальністю 231 «Соціальна робота». У 2017 році було здійснено акредитацію спеціальності 6.130102 «Соціальна робота» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» та здійснено перший випуск бакалаврів соціальної роботи.
   Також, у 2017 році за результатами ліцензування отримано ліцензію на підготовку фахівців галузі знань 23 «Соціальна робота» за спеціальністю 231 «Соціальна робота» за другим (магістерським) рівнем вищої освіти з отриманням кваліфікації: «Магістр соціальної роботи, менеджер (управлінець) у соціальній сфері».
     Розпочавши своє існування як предметно-методична комісія суспільних дисциплін, метою якої було ідеологічне виховання та політико-виховна робота, за кілька десятиліть свого існування кафедра перетворилася на навчально-науковий підрозділ, який на високому рівні забезпечує викладання гуманітарних та суспільних дисциплін курсантам і студентам Університету та забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців у сфері соціальної політики та соціальної роботи.

За час свого існування кафедра (цикл) забезпечувала викладання близько чотирьох десятків навчальних дисциплін гуманітарного та професійного спрямування, серед яких – історія української державності (історія України), історія пожежної охорони, філософія, філософія і методологія науки, філософські методи наукового пізнання, соціологія, політологія, релігієзнавство, професійна етика та службовий етикет, професійна етика, демографія, етнопсихологія, основи екологічної культури та етнічна екологія і ін., та блок дисциплін з випускної спеціальності «Соціальна робота».
    Працівники кафедри беруть активну участь у науковій, навчально-виховній, методичній роботі Університету. Кафедра соціальної роботи, управління та суспільних наук плідно співпрацює з іншими кафедрами навчально-наукового інституту психології та соціального захисту. Для удосконалення навчального процесу, формування єдності методичних засад викладання гуманітарних дисциплін колектив кафедри бере активну участь у взаємовідвідуванні занять досвідчених науково-педагогічних працівників навчально-наукового інституту психології та соціального захисту, проводить спільні навчально-методичні засідання кафедри, міжнародні та міжвузівські наукові конференції та круглі столи.
   Велику увагу науково-педагогічні працівники кафедри приділяють розвитку духовності, морально-професійної культури, вихованню високих моральних якостей, інтелігентності, дієвого патріотизму, гнучкого плюралістичного мислення, ініціативності та комунікабельності. Крім того, працівниками кафедри ведеться цілеспрямована позааудиторна навчально-виховна робота. Проводяться соціально-культурні заходи, екскурсії Львовом та визначними історичними місцями Західної України тощо.
   Важливою складовою професійної підготовки науково-педагогічного, начальницького та сержантського складу університету є гуманітарна підготовка. Її організація та проведення покладається на працівників нашої кафедри. Фахівці, переважно технічного спрямування, мають змогу отримати корисну інформацію про історію української державності, пожежництва, соціальні аспекти життєдіяльності суспільства, і, водночас, збагатити себе новими фактами політичного, культурного життя нашої держави зокрема і світу загалом.