Робота сміттєзвалищ як екологічна проблема

Робота сміттєзвалищ як екологічна проблема
В ієрархії екологічних проблем України одне із провідних місць належить проблемі накопичення різних типів відходів, яку породжує неврегульованість стратегії поводження із відходами. Наслідком цього є забруднення компонентів довкілля та створення часто несприятливих умов життєдіяльності суспільства із зростанням ризиків для здоров’я населення.
Відповідно до статистичних даних наша країна поки посідає перше місце серед країн Європи за рівнем утворення та складування відходів, що породжує комплекс складних екологічних проблем як в середині країни, так і на зовні, адже забруднюються низка прикордонних річок, що несуть свої води в ЄС, та акваторія Чорного моря. 1 листопада 2022 року науково-педагогічний склад кафедри екологічної безпеки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності та здобувачі вищої освіти, які навчаються за спеціальністю 101 “Екологія”, пройшли виїзне заняття з навчальної дисципліни “Поводження із відходами”, яке проходило на території ЛКП “Львівспецкомунтранс”  м. Львів, вул. Жовківська, 18).
Це підприємство є єдиним комунальним підприємством у місті Львові, яке надає послуги із вивезення твердих побутових відходів та рідких нечистот вже понад століття, починаючи з жовтня 1909 року.
Актуальність проведеного заняття суттєво зростає у зв’язку з тим, що 20 червня 2022 р. Верховна Рада України ухвалила Закон “Про відходи”, який наближає законодавство України до законодавства ЄС, запроваджує європейську ієрархію поводження з відходами, стимулює закриття старих сміттєзвалищ та приведення тих, які функціонують до європейських норм, забезпечує використання роздільного збору відходів, створює сприятливі умови для будівництва сміттєпереробних заводів і запроваджує розширену відповідальність виробника та покликаний сприяти підвищенню рівня культури поводження з відходами в суспільстві. Закон вступає в дію з 9 липня 2023 року.
Під час заняття, котре проводив начальник відділу комунікацій та просвітництва управління з питань поводження з відходами Львівської міської ради Роман Яцикович та відбувалось на відкритому майданчику, було розкрито основні аспекти проблематики джерел утворення різних типів відходів у місті Львові, наведено окремі статистичні дані, які стосуються сезонного аспекту накопичення відходів, дано низку фахових поради із сортування та поводження з побутовими відходами. Навчання супроводжувалось наочними ілюстративними стендами та експозиційними моделями контейнерів для роздільного збору відходів. По кожному типу відходів доповідач надав розширені рекомендації, які супроводжувались численними прикладами.
Роман Яцикович ознайомив присутніх із перспективами проєкту побудови сміттєпереробного заводу та облаштування полігону твердих відходів, які не підлягають переробці, розкрив основи європейського досвіду у цьому важливому питанні.
Важливим аспектом у поводженні з відходами відіграє вторинна переробка. Присутні на занятті також мали змогу ознайомитись з експозицією готової продукції вторинної переробки відходів.
Проведене виїзне ознайомлювальне заняття було надзвичайно корисним, інформативним та сприятиме в перспективі підняттю рівня відповідального та правильного ставлення до поводження з відходами, відповідно до норм та стандартів ЄС.

Вінницький ліцей безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання ЛДУБЖД: