Наукова діяльність
Науково-педагогічні працівники кафедри працюють над науковим обґрунтуванням нових методів, засобів та підходів до виконання завдань, пов’язаних з цивільним захистом населення і територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру. Основний науковий напрямок кафедри є дослідження еколого-техногенної небезпеки девастованих ландшафтів, яка виникає внаслідок експлуатації потенційно-небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки (гірничодобувних підприємств, об'єктів накопичення промислових та побутових відходів, пожежонебезпечних лісових насаджень, радіаційно порушених земель) із врахуванням природних, кліматичних та едафомікрокліматопічних чинників. На кафедрі розвиваються такі наукові напрямки досліджень:
- оцінка екологічного ризику забруднення довкілля;
- оцінка впливу на довкілля гірничопромислових комплексів;
- екологічна безпека виробництв (очищення стічних вод, утилізація відходів);
- очищення дренажних вод полігонів твердих побутових відході;
- створення засобів для біологічної рекультивації з використанням техногенних відходів;
- реабілітації екосистем, що зазнали забруднення внаслідок надзвичайних ситуацій;
- математичне моделювання процесів надходження, міграції та трансформації забруднювачів у ґрунтах, поверхневих та підземних водах.
За цими тематиками захищено низка кандидатських дисертацій та опубліковано наукові праці у закордонних фахових виданнях наукометричних баз Scopus і Web of Science, а також у наукових фахових виданнях України.
22 червня відбулись польові дослідження на териконі шахти Межирічанська ДП «Львівугілля» (м. Червоноград, Львівська область), в яких взяли участь ад’юнкти денної форми ЛДУ БЖД Ірина Федів та Роман Конанець. Процес польових досліджень включав збір проб підтериконової води для дослідження та аналізу її надалі в науково-дослідній лабораторії екологічної безпеки. Майбутні плани включають визначення вмісту важких металів і дослідження результативності поглинання важких металів з підтериконових вод природними та модифікованими сорбентами за допомогою установки з колонками.
2022 рік
2023 рік
Викладач кафедри Ірина Кочмар взяла участь у Восьмій міжнародній науково-практичній конференції «Надрокористування в Україні. Перспективи інвестування». Конференція проходила у Львові (Grand Hotel Lviv). Організаторами конференції виступили Державна служба геології та надр України та Державна комісія України по запасах корисних копалин. Метою Конференції було підвищення ролі надрокористування в Україні, розвиток міжнародного співробітництва з питань надрокористування, вирішення питань залучення інвестицій в мінерально-сировинний комплекс держави, обмін досвідом з геологічного вивчення та використання надр; обговорення актуальних проблем геологічної галузі й надрокористування; проблеми нарощення мінерально-сировинної бази України, визначення нових напрямів наукових досліджень; вивчення екологічних проблем, пов’язаних з розробкою родовищ корисних копалин.
Ірина Кочмар виступила з доповіддю на тему «Оцінка екологічної безпеки поширення важких металів у відходах вуглевидобутку (на прикладі терикона ЦЗФ «Червоноградська»), яка була присвячена дослідженню чинників антропогенного навантаження на території під час ведення гірничодобувних робіт та вуглезбагачення у Львівсько-Волинському кам’яновугільному басейні.
|
22 червня відбулись польові дослідження на териконі шахти Межирічанська ДП «Львівугілля» (м. Червоноград, Львівська область), в яких взяли участь ад’юнкти денної форми ЛДУ БЖД Ірина Федів та Роман Конанець. Процес польових досліджень включав збір проб підтериконової води для дослідження та аналізу її надалі в науково-дослідній лабораторії екологічної безпеки. Майбутні плани включають визначення вмісту важких металів і дослідження результативності поглинання важких металів з підтериконових вод природними та модифікованими сорбентами за допомогою установки з колонками.
Представники кафедри серед Лауреатів обласної премії для науковців. 29 травня 2023 року у Львівському будинку вчених відбулося нагородження лауреатів Обласної премії для працівників наукових установ та закладів вищої освіти. В урочистостях взяли участь голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, заступник голови Львівської ОВА Іван Собко, директор Департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска та заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод. Згідно із розпорядженням начальника Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького у 2023 році Обласні премії для працівників наукових установ та закладів вищої освіти призначено 171 науковцю, серед яких науково-педагогічні працівники кафедри: д.т.н., професор Василь Попович; к.т.н. Павло Босак, а також представники ЛДУ БЖД: к.т.н., с.н.с., Ярослав Кирилів та к.т.н. Дмитро Кобилкін. Вітаючи науковців, голова ЛОВА зазначив, що війни виграють люди, які озброєні сучасними технологіями і знаннями, та подякував ученим за те, що вони, «незважаючи ні на що, залишилися працювати в Україні та прославляють нашу державу на міжнародній науковій арені».
2022 рік
Ад’юнкт денної форми навчання Ірина Федів за поданням Ради молодих вчених ЛДУ БЖД взяла участь у Зимовій школі молодого науковця 2.0 Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України в межах реалізації проєкту British Council «Активні громадяни» та спільно з ГО «Міжнародна фундація розвитку». Проєкт реалізувався за підтримки проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості», що співфінансується Європейським Союзом та Британською Радою в Україні. Головна мета Зимової школи молодого науковця - формування унікального освітньо-наукового простору, що сприятиме наданню консультативної допомоги молодим вченим, підвищенню якості наукових досліджень, професійному зростанню та ефективній підготовці конкурентоспроможного вченого в сучасних умовах України.
2021 рік
У період з 03.12. по 10.12.2021 року представники Львівського державного університету безпеки життєдіяльності сформованої наукової команди «EcoMining» під керівництвом Начальника навчально-наукового інституту цивільного захисту д.т.н., професора Василя Поповича у складі викладачів кафедри екологічної безпеки к.т.н Павла Босака, к.с-г.н. Тараса Шуплата, Ірини Кочмар, заступника начальника Навчально-наукового інституту цивільного захисту к.т.н Олега Стокалюка, ад’юнктів кафедри екологічної безпеки Катерини Король та Андрія Волощишина приймали онлайн участь в Хакатоні вугледобувних міст. Видобувай нові ідеї.
Захід організований “СИНХРО ПРОСТІР” разом із Українським союзом промисловців та підприємців, за підтримки Програми Розвитку ООН та у співпраці із Міністерством регіонального розвитку, Міністерством енергетики та вугільної промисловості та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, з метою створення нових рішень для м. Червонограду і м. Мирнограду. Ці проєкти включали розгляд таких питань: ревіталізація територій на базі інфраструктури колишніх вугільних шахт з метою створення нового туристичного кластеру та організації маршруту індустріальної спадщини; вирішення екологічних проблем міста та розгляд наслідків діяльності вугільного виробництва та вирішення енергетичних проблем міст. Захід є частиною стратегії України, спрямованої на поступову відмову від вугілля до 2035 року, прийнятої на Міжнародній кліматичній конференції в Глазго, СОР26.
Команда Університету гідно представила власний проєкт на тему “Еколого-техногенна безпека та ревіталізація породного терикону шахти «Надія»”, розташованої у м. Соснівка Львівської області. У рамках представлення розкрито мету, завдання та проєктні пропозиції, спрямовані на реалізацію комплексу заходів із рекультивації та фітомеліорації відвалу шахти “Надія”, перебіг етапів фітомеліоративного процесу, шляхи підвищення фітомеліоративної ефективності рослинного покриву та інтенсифікації процесу відновлення цього девастованого об’єкту. Крім того, розкрито механізм процесу знешкодження підтериконових вод методом створення біоплато. Такі заходи комплексно спрямовані на ревіталізацію терикону шахти «Надія» та підвищення рівня її екологічної безпеки.
Проєкти оцінювало журі, яке очолював міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, заступник міністра енергетики України Ярослав Демченков, радниця прем’єр-міністра України з питань регіональної політики Валентина Москаленко, міністр-радник ЄС з питань енергетики Торстен Воллерт, міський голова м. Мирнограда Олександр Брикалов, міський голова м. Червонограда Андрій Залівський, експерт ПРООН Мустафа Саїт-Аметов, співголова німецько-українського енергетичного партнерства Юлія Рибак, голова асоціації малих міст України Павло Козирев та віце-президент Українського союзу підприємців та промисловців Денис Красніков та ін. Журі високо оцінило проєктні пропозиції команди «EcoMining», спрямовані на ревіталізацію терикону шахти “Надія” як пілотного проєкту майбутнього перспективного інфраструктурного трансформування Червоноградського гірничопромислового району та обрано переможцем серед п’яти найкращих команд Хакатону. Були висловлені ідеї подальшої спільної роботи над підвищенням рівня екологічної безпеки регіону на основі ідей сталого розвитку та зеленої енергетики.
16 грудня 2021 року у Верховній Раді України відбулось урочисте нагородження Дипломом переможців проєкту “Хакатон вуглевидобувних міст. Видобувай нові ідеї” наукової команди “EcoMining” Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
01 грудня 2021 року команда кафедри екологічної безпеки у складі викладача кафедри Наталії Гоцій, доцента кафедри Наталії Гринчишин, т.в.о. завідувача кафедри Катерини Степової та ад'юнктів кафедри Ірини Федів і Романа Конанця взяли участь у хакатоні "#Green4Europe Hackathon Series", де мали змогу ознайомитись із інноваційними українськими проектами, які реалізуються в рамках міжнародних партнерських програм та підтримки експертів. Ми бачимо, як технології змінюють наше життя з усіх боків, але ми в основному не спроможні використовувати їх для вирішення найгострішої проблеми суспільства: сталого розвитку.
Захід організований “СИНХРО ПРОСТІР” разом із Українським союзом промисловців та підприємців, за підтримки Програми Розвитку ООН та у співпраці із Міністерством регіонального розвитку, Міністерством енергетики та вугільної промисловості та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, з метою створення нових рішень для м. Червонограду і м. Мирнограду. Ці проєкти включали розгляд таких питань: ревіталізація територій на базі інфраструктури колишніх вугільних шахт з метою створення нового туристичного кластеру та організації маршруту індустріальної спадщини; вирішення екологічних проблем міста та розгляд наслідків діяльності вугільного виробництва та вирішення енергетичних проблем міст. Захід є частиною стратегії України, спрямованої на поступову відмову від вугілля до 2035 року, прийнятої на Міжнародній кліматичній конференції в Глазго, СОР26.
Команда Університету гідно представила власний проєкт на тему “Еколого-техногенна безпека та ревіталізація породного терикону шахти «Надія»”, розташованої у м. Соснівка Львівської області. У рамках представлення розкрито мету, завдання та проєктні пропозиції, спрямовані на реалізацію комплексу заходів із рекультивації та фітомеліорації відвалу шахти “Надія”, перебіг етапів фітомеліоративного процесу, шляхи підвищення фітомеліоративної ефективності рослинного покриву та інтенсифікації процесу відновлення цього девастованого об’єкту. Крім того, розкрито механізм процесу знешкодження підтериконових вод методом створення біоплато. Такі заходи комплексно спрямовані на ревіталізацію терикону шахти «Надія» та підвищення рівня її екологічної безпеки.
Проєкти оцінювало журі, яке очолював міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, заступник міністра енергетики України Ярослав Демченков, радниця прем’єр-міністра України з питань регіональної політики Валентина Москаленко, міністр-радник ЄС з питань енергетики Торстен Воллерт, міський голова м. Мирнограда Олександр Брикалов, міський голова м. Червонограда Андрій Залівський, експерт ПРООН Мустафа Саїт-Аметов, співголова німецько-українського енергетичного партнерства Юлія Рибак, голова асоціації малих міст України Павло Козирев та віце-президент Українського союзу підприємців та промисловців Денис Красніков та ін. Журі високо оцінило проєктні пропозиції команди «EcoMining», спрямовані на ревіталізацію терикону шахти “Надія” як пілотного проєкту майбутнього перспективного інфраструктурного трансформування Червоноградського гірничопромислового району та обрано переможцем серед п’яти найкращих команд Хакатону. Були висловлені ідеї подальшої спільної роботи над підвищенням рівня екологічної безпеки регіону на основі ідей сталого розвитку та зеленої енергетики.
16 грудня 2021 року у Верховній Раді України відбулось урочисте нагородження Дипломом переможців проєкту “Хакатон вуглевидобувних міст. Видобувай нові ідеї” наукової команди “EcoMining” Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
|
|
01 грудня 2021 року команда кафедри екологічної безпеки у складі викладача кафедри Наталії Гоцій, доцента кафедри Наталії Гринчишин, т.в.о. завідувача кафедри Катерини Степової та ад'юнктів кафедри Ірини Федів і Романа Конанця взяли участь у хакатоні "#Green4Europe Hackathon Series", де мали змогу ознайомитись із інноваційними українськими проектами, які реалізуються в рамках міжнародних партнерських програм та підтримки експертів. Ми бачимо, як технології змінюють наше життя з усіх боків, але ми в основному не спроможні використовувати їх для вирішення найгострішої проблеми суспільства: сталого розвитку.
У листопаді 2021 року у рамках комплексних досліджень були відібрані зразки ґрунтів на різних горизонтах з вершини та підніжжя терикону шахти “Надія”, який розташований у м. Соснівка Червоноградського району Львівської області, а також були відібрані зразки води з озера, яке знаходиться біля підніжжя терикону для аналізу в лабораторії кафедри екологічної безпеки. У наукових дослідженнях взяли участь викладачі кафедри екологічної безпеки к.т.н. Павло Босак, к.с-г.н. Тарас Шуплат, ад’юнкти кафедри Андрій Волощишин та Ірина Федів. Однією із невирішених екологічних проблем України є проблема негативного впливу на довкілля девастованих ландшафтів, яка є наслідками видобувної діяльності підприємств вуглевидобувних комплексів. Негативного впливу зазнає повітряний басейн, поверхневі та підземні води, порушується механічна структура едафотопів, руйнується рослинний покрив та суттєво трансформуються ландшафти. Досліджували також важливий екологічний параметр – рівень радіоактивності вугільних порід, які формують цей терикон. Фіксувався розвиток ерозійних порушень та місця тління вугільної породи, що додатково підвищує небезпеку цього об’єкту для довкілля та населення регіону. Проведено вивчення протікання природних фітомеліоративних процесів як основи майбутнього стабілізуючого заростання поверхні терикону. Аналізувався наявний деревно-чагарниковий і трав’янистий склад рослинного покриву, його проєктивне вкриття та стадії сукцесійного процесу. Відібрані зразки увійдуть в основу майбутніх комплексних наукових досліджень, спрямованих на підвищення рівня екологічної безпеки Львівсько-Волинського вугільного басейну. Важливим напрямком наукових досліджень кафедри екологічної безпеки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності є вивчення екологічних проблем девастованих ландшафтів Львівсько-Волинського вугільного басейну, яким займається наукова школа професора Василя Поповича.
|
|
У жовтні 2021 році відбувся науковий семінар в рамках міжнародного проєкту «Екологістика – вдосконалення управління звалищами твердих побутових відходів у Львівській області» з Головною школою державної пожежної служби республіки Польща за підтримки Програми «Польська допомога», яка реалізується під егідою Міністерства закордонних справ Республіки Польща. На семінарі обговорили питання проблематики переробки, сортування та складування відходів, а саме предстаники та ад'юнкти кафедри:
- Малгожата Майдер-Лопатка "Вплив зовнішніх факторів на покази багатогазових детекторів";
- Артур Анковський "Моніторинг факторів ризику на сміттєзвалищах";
- ад'юнкт Ірина Федів "Очищення стічних вод від ПАР адсорбційним методом";
- викладач Павло Босак, ад'юнкт Роман Конанець "Вплив стихійних сміттєзвалищ на довкілля";
- доцент Наталія Гринчишин "Компостування органічної речовини твердих побутових відходів та якість компосту";
- викладач Тарас Шуплат, Наталія Попович "Екологічні особливості формування мікроклімату кущових ялівців в урбоекосистемі";
- Барабара Шикула-П'єц, Ізабелла Грабовська-Лепчак "Соціальна стійкість у контексті екологістики - освіта, профілактика, культура довіри";
- Барабара Шикула-П'єц, Ізабелла Грабовська-Лепчак, "Інструменти для підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах";
- викладач Ірина Кочмар "Екологічні проблеми складування промислових відходів";
- доцент Ігор Шукель, доцент Ольга Меньшикова, "Використання осаду стічних вод м. Львова у якості органо-мінерального добрива".
Також учасники з польської сторони провели такі лекції з курсантами Університету: Ізабелла Грабоська-Ленчак: Освіта для безпеки (ЦБ-41); Аналіз свідомості суспільства на тему безпеки (ЦБо13, ЦБо23, ЦБ12); Антитерористична освіта (ЦБ-31). Барбара Шикула-П’єц: Соціальна стійкість (ЦБ-42); Культура довіри (ЕК-11); Вплив зовнішніх факторів на стрес (ЦБ-32). Учасники мали змогу ознайомитись із передовим досвідом Республіки Польща з подальшим баченням реалізації на території Львівщини. Цікавим та пізнавальним було відвідання Грибовицького сміттєзвалища, де українсько-польська делегація здійснила низку досліджень складу звалищного газу та температури поверхні звалища; знайомилася із особливостями та перебігом рекультиваційних процесів та варіантами реалізації після рекультиваційних проектів. Польські науковці, відмітили значний прогрес у реалізації екологоспрямованих проектів та висловили в черговий раз переконання в необхідності подальшої тісної співпраці між Головною школою державної пожежної служби Республіки Польща та Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності.
11-13 жовтня 2021 року науково-педагогічні працівники та ад'юнкти кафедри взяли участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Подільські читання. Охорона довкілля, збереження біотичного та ландшафтного різноманіття, природнича освіта: проблеми, перспективи, рішення». Даний захід відбувся в online форматі та був присвячений 25-річчю кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету. У зв’язку із поширенням COVID-19, Всеукраїнська науково-практична конференція відбулася з використанням технологій для дистанційної роботи. Цьогоріч організаторами конференції виступила ціла плеяда закладів освіти, наукових та природоохоронних установ, серед який був і Львівський державний університет безпеки життєдіяльності. В ході роботи конференції, а саме під час пленарного та секційних засідань засідання учасники мали можливість представити свої наукові доповіді за відповідними напрямками.
У вересні 2021 році начальник навчально-наукового інституту, професор кафедри Василь Попович, заступник начальника навчально-наукового інституту з навчально-наукової роботи, к.ф-м.н., доцент Ольга Меньшикова, доцент кафедри Катерина Степова та викладач кафедри Павло Босак взяли участь у дискусії круглого столу «Якісна освіта з природничих дисциплін та проривні наукові дослідження: чи можливе щось одне з них без іншого?» Метою круглого столу було зібрати разом активно працюючих українських наукових дослідників – представників різних наукових напрямків зі всіх галузей науки та надати їм майданчик як для виступів та дискусій щодо актуальних наукових проблем у рамках спеціалізованих наукових сесій, так і для обговорення особливостей функціонування наукової сфери України в цілому. Учасники круглого столу дискутували щодо стандартів підготовки докторів філософії, створення передумов успішної освітньо-наукової програми у галузі природничих наук, акредитаційних процедур, проблем екологічної освіти тощо. Більше того, в роботі круглого стола брали участь науковці з різних університетів, інститутів НАН України, представники влади, Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій, Національного фонду досліджень України, а також Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Зважаючи на карантинні обмеження, частина учасників долучилися до обговорень в онлайн-режимі. Протягом 2021 року були здійснені польові дослідження на териконі шахти Межирічанська ДП «Львівугілля» (м. Червоноград, Львівська область), в якому взяли участь викладач кафедри Тарас Шуплат та ад’юнкти кафедри Катерина Король та Роман Конанець. В процесі польових досліджень було здійснено відбір проб ґрунту для подальшого вивчення та аналізу екологічного стану девастованих едафотопів відвалу. Відбір проб був здійснений на декількох досліджуваних горизонтах, із чотирьох сторін та вершини досліджуваного терикону. Окрім того, здійснювався відбір підтериконових вод. В перспективі отримані результати ляжуть в основу комплексної оцінки небезпеки впливу даного об’єкту на довкілля. Інтенсивний розвиток гірничо-видобувної промисловості на території Львівщини спричинив низку супутніх негативних екологічних наслідків: відчуження значних площ сільськогосподарського та лісогосподарського використання, деградацію земель, активізацію процесів зсувів ґрунту, порушення цілісності та механічного складу ґрунтового покриву та видозміну аборигенного складу рослинності, пожеж на териконах, втрату біологічного й ландшафтного різноманіття, що є характерним для площ Червоноградського гірничопромислового району. В рамках цих комплексних наукових планів у лабораторії ЛДУ БЖД, ад’юнктом кафедри Катериною Король та викладачем кафедри Тарасом Шуплатом, під науковим керівництвом професора кафедри Василем Поповичем, було проведено підготовку зразків грунтів, відібраних із терикону шахти “Межирічанська” ДП “Львіввугілля” та підтериконових вод, для подальшого комплексного фізико-хімічного дослідження. Для повноти інформації проби грунту були відібрані на різних горизонтах із усіх боків терикону та на насипній вершині, де є особливо складні едафічні умови.
2020 рік
Протягом 2020 року ад’юнкти кафедри Катерина Король, Владислав Шуригін, Роман Конанець провели такі дослідження за тематикою своїх дисертаційних досліджень, а саме вивчення антропогенного впливу прибережних міст р. Прут на якість річкової води (ад'юнкт Богдан Бойчук); екологічний моніторинг сміттєзвалищ туристично-рекреаційного комплексу Львівської області (ад'юнкт Катерина Король); вплив нафтового забруднення на різні типи ґрунтів та моделювання цих процесів (ад'юнкт Владислав Шуригін); вдосконалення процесів сорбційного очищення стічних вод від важких металів (ад'юнкт Роман Конанець) та поверхнево-активних речовин (ад'юнкт Ірина Федів) за допомогою природних сорбентів.З 05 жовтня по 09 жовтня 2020 року ад'юнкт кафедри Катерина Король взяла активну участь в тижневому веб тренінгу в рамках освітнього проєкту DAAD "EcoMining: Розробка інтегрованої докторської програми для сталої гірничо-екологічної діяльності" спільно з технічним університетом Фрайберзька гірнича академія (Німеччина). Проєкт підтримується Німецькою службою академічних обмінів (DAAD) Німеччини в рамках програми "Професійно пов’язане партнерство з університетами країн, що розвиваються". Основною метою цього проєкту є розробка, реалізація, виконання та оцінка докторської програми за напрямом «EcoMining». Модулі з лекціями, семінарами та практичними курсами, практикумами та літніми школами розробляються співробітниками як університетів, так і асоційованими партнерами з промисловості так, щоб вони задовольняли потреби та попит сучасного ринку інноваційних гірничих технологій. Ад'юнкт кафедри Катерина Король виступала з темою доповіді: "Вплив фізико-хімічних властивостей зони Передкарпатського району турисистично-рекреаційного комплексу Львівської області".
2019 рік
У 2019 році кафедрою екологічної безпеки було проведено ІІ Круглий стіл "Пожежі в природних екосистемах. Деградація та знищення лісових масивів. Фітомеліорація девастованих ландшафтів". Під час роботи засідання круглого стола було розглянуті такі питання:• особливості виникнення та поширення пожеж у природних екосистемах (лісові пожежі, пожежі на сміттєзвалищах і породних відвалах шахт) та дослідження умов, які цьому сприяють;
• екологічна небезпека пожеж у природних екосистемах;
• екологічна небезпека девастованих ландшафтів (сміттєзвалищ, породних відвалів шахт, техногенних водойм, промислових об’єктів);
• наукові основи локалізації та ліквідації пожеж у природних екосистемах;
• ефективність експлуатації транспортних засобів для гасіння пожеж у природних екосистемах, проблеми технічного забезпечення;
• деградація лісових екосистем під впливом природних та антропогенних процесів;
• рекультивація та фітомеліорація девастованих ландшафтів, які утворилися внаслідок пожеж у природних екоситемах;
• урбоекологія, ландшафтна архітектура, садово-паркове господарство, лісівництво, агроекологія, біоіндикація;
• застосування геоінформаційних систем та комп’ютерних технологій в екологічній безпеці, моделювання небезпечних процесів та явищ у довкіллі, оцінювання екологічних ризиків.
2018 рік
У березні 2018 році кафедрою екологічної безпеки було організовано І науково-практичний семінар "Пожежі в природних екосистемах: теорія, практика, інновації". На семінарі обговорювалися актуальні питання гасіння лісових пожеж, їх впливу на природні екосистеми; вплив процесів всихання деревних порід на підвищення рівня пожежної безпеки в лісах і інше. Також на семінар був запрошений представник Лісової Служби США Нікіа Ернандеса.Науково-дослідна робота
Основними напрямками наукових досліджень кафедри є усі три сегменти сучасної екології, а саме біоекологія, геоекологія та техноекологія:
1. “Фітомеліорація, фіторемедіація та біологічні методи відновлення девастованих ландшафтів” (д.т.н. Василь Попович, к.г.н. Ірина Думас, к.с-г.н. Тарас Шуплат, к.с-г.н. Наталія Гоцій, к.т.н. Павло Босак );
2. “Використання промислових відходів у природоохоронних технологіях” (к.т.н. Катерина Степова, к.т.н. Уляна Хром'як );
3. “Забруднення ґрунтів, поверхневих та підземних вод” (к.с-г.н. Наталія Гринчишин, к.х.н Леонід Сиса, викладач кафедри Ірина Кочмар).
У 2022 році розпочато науково-дослідні роботи за темами:
1. "Ландшафтно-трансформуючі чинники техногенної небезпеки вздовж міжнародних коридорів залізничного транспорту". (державний реєстраційний номер 0122U201537. Автори: д.т.н. Василь Попович, к.ф-м.н. Ольга Меньшикова, к.т.н. Павло Босак, к.с-г.н. Наталія Гоцій, к.с-г.н. Тарас Шуплат, к.с-г.н Ігор Шукель, к.с-г.н. Неля Лук'янчук, ад'юнкт Віктор Копилов).
1. “Фітомеліорація, фіторемедіація та біологічні методи відновлення девастованих ландшафтів” (д.т.н. Василь Попович, к.г.н. Ірина Думас, к.с-г.н. Тарас Шуплат, к.с-г.н. Наталія Гоцій, к.т.н. Павло Босак );
2. “Використання промислових відходів у природоохоронних технологіях” (к.т.н. Катерина Степова, к.т.н. Уляна Хром'як );
3. “Забруднення ґрунтів, поверхневих та підземних вод” (к.с-г.н. Наталія Гринчишин, к.х.н Леонід Сиса, викладач кафедри Ірина Кочмар).
У 2022 році розпочато науково-дослідні роботи за темами:
1. "Ландшафтно-трансформуючі чинники техногенної небезпеки вздовж міжнародних коридорів залізничного транспорту". (державний реєстраційний номер 0122U201537. Автори: д.т.н. Василь Попович, к.ф-м.н. Ольга Меньшикова, к.т.н. Павло Босак, к.с-г.н. Наталія Гоцій, к.с-г.н. Тарас Шуплат, к.с-г.н Ігор Шукель, к.с-г.н. Неля Лук'янчук, ад'юнкт Віктор Копилов).
У 2021 році розпочато науково-дослідні роботи за темами:
1. "Зменшення екологічного навантаження, що створюється внаслідок попадання важких металів та миючих засобів у навколишнє середовище". (державний реєстраційний номер 0121U111559. Автори: к.т.н. Катерина Степова, ад'юнкти: Ірина Федів, Роман Конанець);
2. "Техногенно-екологічна безпека породних відвалів вугільних шахт, полігонів твердих побутових відходів та пірогенно трансформованих територій". (державний реєстраційний номер 0121U113363. Автори: д.т.н. Василь Попович, к.т.н. Катерина Степова, к.м.н. Галина Телегіна, к.т.н. Оксана Станіславчук, к.т.н. Орислава Горностай, к.с-г.н. Тарас Шуплат, к.т.н. Павло Босак, к.т.н. Наталія Попович, к.с-г.н. Наталія Гоцій, ад'юнкти кафедри: Катерина Король, Тетяна Скиба, Ірина Федів, Роман Конанець, Богдан Бойчук, Андрій Волощишин, Андрій Гапало)
У період 2016-2020 році проводилися науково-дослідні роботи за темами: "Екологічна безпека гідролітосферина ділянках вуглевидобутку Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну" (№ держ. реєстрації 0114U005418. Автори звіту: к.геолог.н. Василь Карабин, д.т.н. Василь Попович, викладач кафедри Ірина Кочмар); “Моніторинг осередків горіння відвальних мас вугільних териконів на ПАТ «Львівська вугільна компанія»” (№ держ. реєстрації 0116U005546. Автори звіту: к.т.н. Богдан Штайн, д.т.н. Василь Попович, к.геолог.н. Василь Карабин). Головними результатами виконання науково-дослідної роботи є ідентифікація джерел самозаймання порід відвалу на глибинах 0,5-2,5 м, просторові та часові моделі динаміки термічних полів у породах відвалу ПАТ «Львівська вугільна компанія». У 2016-2017 рр. проводилося дослідження за темою: "Екологічна безпека басейну р. Тисмениця" (к.геолог.н. Василь Карабин, к.х.н. Леонід Сиса).
У 2013-2016 рр. працівники кафедри брали участь у виконанні проекту Українського науково-технологічного центру „Зменшення обсягів радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок аварії на АЕС „Фукусіма-Даїчі” (проект STCU 5952), а також у 2016 році у рамках виконання гранту №2015-2-UR01-KA107-022785 за програмою ERASMUS+ здійснили робочу поїздку в університет Кінгстон (м. Лондон, Великобританія).
За тематикою наукової діляьності кафедри пишаємося успішними захистами дисертаційних робіт науково-педагогічних працівників та ад'юнктів (аспірантів, здобувачів) кафедри:
26 листопада 2020 року відбувся успішний захист кандидатської дисертації викладача кафедри ГОЦІЙ Наталії Данилівній на тему: «Біоекологічні особливості ліан роду Рarthenocissus Рlanch та їх використання для фітомеліорації довкілля Львова» поданої на здобуття наукового ступення кандидата сільськогосподарських наук зі спеціальності 03.00.16 – Екологія (науковий керівник доктор сільськогосподарських наук, професор Кучерявий Володимир Панасович).
29 квітня 2021 року відбувся успішний захист кандидатської дисертації викладача кафедри екологічної безпеки БОСАКА Павла Володимировича, поданої на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.01 - Екологічна безпека на тему: «Екологічна безпека стічних вод породних відвалів вугільних шахт Нововолинського гірничопромислового району» (науковий керівник доктор технічних наук, професор Попович Василь Васильович).
13 травня 2021 року відбувся успішний захист кандидатської дисертації здобувача кафедри екологічної безпеки ПІНДЕРА Володимира Федоровича, поданої на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.01 - Екологічна безпека на тему: «Рекультиваційні заходи зниження техногенного впливу породних відвалів вугільних шахт на довкілля» (науковий керівник доктор технічних наук, професор Попович Василь Васильович).
16 червня 2023 року відбувся успішний захист дисертаційної роботи ад'юнкта кафедри екологічної безпеки ВОЛОЩИШИНА Андрія Ігоровича на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 10 «Природничі науки» за спеціальністю 101 «Екологія». Тема дисертації: «Екологічний стан природно-технічних геосистем ліквідованих шахт Львівсько-Волинського вугільного басейну» (науковий керівник доктор технічних наук, професор Попович Василь Васильович).
01 березня 2024 року відбувся успішний захист дисертаційної роботи аспіранта кафедри екологічної безпеки БОЙЧУКА Богдана Ярославовича на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 10 «Природничі науки» за спеціальністю 101 «Екологія». Тема дисертації: «Оцінка антропогенного впливу прибережних міст річки Прут на екологічний стан її води» (науковий керівник доктор сільськогосподарських наук, професор Кузик Андрій Данилович).
07 березня 2024 року відбувся успішний захист дисертаційної роботи викладача кафедри екологічної безпеки КОРОЛЬ Катерини Анатоліївни на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 10 «Природничі науки» за спеціальністю 101 «Екологія». Тема дисертації: «Екологічний моніторинг сміттєзвалищ туристично-рекреаційного комплексу Львівської області» (науковий керівник доктор технічних наук, професор Попович Василь Васильович).