Українська Англійська

ЛДУБЖД

Кафедра спеціально-рятувальної підготовки та фізичного виховання

Історія виникнення кафедри: 

"Кафедра спеціально-рятувальної підготовки та фізичного виховання"
      У 1963 – 1976 рр. начальником циклу був Голубейко М.Д., у 1976 р. – Якушев В.М. В 1977 р. було здійснено поділ посад начальника військового циклу та заступника начальника училища по стройовій підготовці. 1984 – 1985 рр. начальником циклу був Кагітін І.М., у 1992 – 1998 рр. Желізко В.Ф. – рекордсмен та чемпіон СРСР і УРСР з пожежно-прикладного спорту в подоланні 100-м. смуги з перешкодами і пожежній естафеті 4х100м. У 1998 – 1999 рр. – Козяр М.М. – проректор Львівського пожежно-технічного училища по стройовій частині та режиму був також начальником циклу спеціальної та фізичної підготовки. У 1999 – 2000 рр. Коваль М.С. – проректор Львівського пожежно-технічного училища по стройовій частині керував циклом спеціальної та фізичної підготовки. В 2000 – 2001 рр. начальником циклу спеціальної та фізичної підготовки був Болібрух Б.В.
     У 2001р. Львівське пожежно-технічне училище МВС України було реорганізовано у Львівський інститут пожежної безпеки МВС України. Цього ж року на базі циклу спеціальної та фізичної підготовки було утворено кафедру спеціальної та фізичної підготовки. В 2001 – 2004 р. – начальником кафедри спеціальної та фізичної підготовки був Лащ В.А.
     2004-го року – на посаду начальника кафедри спеціальної та фізичної підготовки призначено Ковальчука А.М.
    У 2006 році кафедру перейменовано у кафедру спеціально-рятувальної підготовки та фізичного виховання.

Колектив кафедри: 

     Науково-педагогічний склад кафедри налічує 9 осіб, троє з яких є кандидатами наук. Тривають дисертаційні дослідження інших викладачів.

 
 

Науково-педагогічний склад: 

 

Начальник кафедри
 
КОВАЛЬЧУК Андрій Миколайович

доцент, кандидат наук з фізичного виховання та спорту
полковник служби ц.з.
Наукові праці у репозитарії

Заступник начальника кафедри

ПЕТРЕНКО Андрій Михайлович

полковник служби ц.з.
Наукові праці у репозитарії

Доцент кафедри

АНТОШКІВ Юрій Михайлович

кандидат наук з фізичного виховання та спорту
полковник служби ц.з.
Наукові праці у репозитарії

Доцент кафедри

БАРАН Юрій Степанович

підполковник служби ц.з.
Наукові праці у репозитарії

Доцент кафедри

БОРСУК Віталій Андрійович

підполковник служби ц.з.
Наукові праці у репозитарії

Старший викладач кафедри

ЗАДОРОЖНІЙ Ігор Іванович
Наукові праці у репозитарії

Старший викладач кафедри

СМОЛЯК Дмитро Володимирович

підполковник служби ц.з.
Наукові праці у репозитарії

Викладач кафедри

КОРДІЯКА Ігор Михайлович

капітан  служби ц.з.
Наукові праці у репозитарії

Дисципліни, які викладаються на кафедрі: 

Фізичне виховання
Рятувальна підготовка
Пожежно-рятувальна підготовка
Спеціальна рятувальна підготовка

Науково-методична робота кафедри: 

   

"Виконання рятувальних робіт із використанням верхолазного спорядження" (Ратушний Р.Т., Ковальчук А.М., Петренко А.М., Кавецький Л.А.)
У навчальному посібнику висвітлено питання використання верхолазного спорядження під час проведення рятувальних робіт. Дано опис і технічні характеристики верхолазного та спеціального спорядження, правильність його застосування. Розглянуто питання техніки переміщення і проведення рятувальних робіт із застосуванням верхолазного спорядження в безопорному та обмеженому просторах та технології захисту від падіння з висоти з організацією страховки.
Навчальний посібник розрахований на працівників оперативно-рятувальних підрозділів служби цивільного захисту, інструкторів та викладачів з рятувальної підготовки, а також для курсантів, студентів та слухачів навчальних закладів, які готують кваліфікованих фахівців для Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
"Методичні рекомендації щодо виконання навчальних вправ з фізичної підготовки для особового складу підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту" (Ковальчук А.М., Антошків Ю.М., Косенко Р.В., Фіалкович Ю.В.)
Методичні рекомендації відображають специфіку виконання навчальних вправ з фізичної підготовки особового складу підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту розраховані на особовий склад підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, навчально-педагогічних працівників і курсантів вищих навчальних закладів Державної служби з питань надзвичайних ситуацій.
«Фізичне виховання – основа оперативно-рятувальних дій в надзвичайних ситуаціях" (Ратушний Р.Т., Ковальчук А.М., Петренко А.М., Баран Ю.С.).
У навчальному посібнику розглядаються основи організації фізичного виховання в підрозділах ДСНС України, характеризуються засоби та методи комплексного формування професійно важливих якостей, рухових вмінь та навичок у курсантів і студентів вищих навчальних закладів ДСНС України.

Розрахований на викладачів, курсантів і студентів вищих навчальних закладів ДСНС України для використання у навчальному процесі з фізичного виховання з метою підвищення ефективності процесу фізичного виховання курсантів і студентів вищих навчальних закладів ДСНС України.
"Гімнастика" (Ковальчук А.М., Антошків Ю.М.).
У навчальному посібнику розглядається характеристика гімнамнастики, її види та різновиди. Розрахований на викладачів і курсантів вищих навчальних закладів МНС, МВС, МО України для проведення занять з гімнастики. Висвітлюється термінологія гімнастичних вправ, стройові, загальнорозвиваючі, прикладні, акробатичні вправи та ін. Надаються методичні рекомендації щодо формування правильної постави;
"Професійно-прикладна фізична підготовка курсантів вищих навчальних закладів МНС України" (Антошків Ю.М., Ковальчук А.М.).
У посібнику викладено основні рекомедації щодо організації та проведення професійно-прикладної фізичної підготовки з курсантами, студентами вищих навчальних закладів та працівниками пожежно-рятувальної служби Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та усправаз захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи України. Посібник призначений викладачам фізичного виховання та спеціальної фізичної підготовки, командирам підрозділіввищих навчальних закладів МНС України. Він допоможе якісно підібрати та використовувати засоби фізичної культури і спорту, форми фізичного виховання для покращення фахової підготовки майбутніх працівників пожежно-рятувальної служби;
"Техніка безпеки при проведені занять з фізичної підготовки" (Ковальчук А.М, Зайдовий В.Ю., Антошків Ю.М.)
На посібник отримано гриф МНС України (лист № 06-1713/281 від 25.02.2005). У посібнику відображена специфіка отримання травм при заняттях професійно прикладними видами спорту, розглянуто причини їх виникнення та наведенно ряд факторів для їх профілактики. Розрахований на викладачів і курсантів вищих навчальних закладів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій, керівників з фізичної підготовки, а також продовжується робота над написанням посібників з дисциплін кафедри.
   
"Професійно-стрілецька підготовка особового складу органів внутрівніх справ України у швидкісних стрілецьких вправах" (Козяр М.М., Виноградський Б.А., Ковальчук А.М.).
У посібнику розглядаються питання вдосконалення параметрів тактико-технічної майстерності співробітників органів внутрішніх справ України при виконанні швидкісних стрілецьких вправ, запровадження новітніх систем контролю за динамікою формування темпо-ритмових характеристик рухових дій, варіантів побудови індивідуальних та групових моделей рухової активності та методичні прийоми оптимізайії професійно-стрілецької майстерності;

 

"Основи влучної стрільби" (Козяр М.М., Виноградський Б.А., Ковальчук А.М.). 
У навчальному посібнику розглядаються основи влучної стрільби. Розрахований на викладачів і курсантів вищих навчальних закладів МНС, МВС, МО України для проведення стрільб з вогневої підготовки.Висвітлюється характеристика видів спортивної стрільби, матеріально-технічне забезпечення для занять спортивною стрільбою, питання зовнішньої і внутрішньої балістики. Надаються рекомендації щодо усунення несприятливих впливів стрільби на організм.

 

"Фізичне виховання курсантів навчальних закладів МНС України упродовж дня" (Ратушний Р.Т., Кошеленко В.В., Ковальчук А.М., Антошків Ю.М.).
У навчально-методичному посібнику розглядається процес фізичного виховання курсантів упродовж дня, форми та методи проведення занять з фізичного виховання. Розрахований на викладачів та курсантів вищих навчальних закладів МНС України для надання навчально-методичної інформації щодо підвищення ефективностіпроцесу фізичного виховання курсантів упродовж дня.
"Атлетична гімнастика" (Ратушний Р.Т., Кошеленко В.В., Ковальчук А.М., Антошків Ю.М.).
У навчально-методичному посібнику описано характеристику атлетичної гімнастики, її види та різновиди.
Посібник розрахований на викладачів і курсантів вищих навчальних закладів ДСУНС, МВС, МО України для проведення занять з атлетичної гімнастики.
Висвітлюється термінологія атлетичних вправ, гирьового спорту, бодібілдингу та фітнесу.
Надаються методичні рекомендації щодо виконання вправ на тренажерах.  
 
Наукові винаходи: "Тренажер для удосконалення майстерності стрільців у швидкісних стрілецьких вправах" (Пятков В.Т., Ковальчук А.М., Козяр М.М., Виноградський Б.А., Соколовський В.М.). 

Характеристика тренажеру:

Безпровідна реєстрація часових параметрів техніко-тактичних дій стрільців у швидкісних стрілецьких вправах. Оцінка якості циклу пострілу, серії пострілів, часових параметрів техніко-тактичних дій стрільців у швидкісних стрілецьких вправах. Об'єктивізація стрілецької підготовленості шляхом визначення кількісної оцінки основних характеристик техніко-тактичних дій стрільців
 


 

Матеріально-технічна база: 

Навчально-спортивний комплекс
Призначення споруди:

  • проведення навчальних занять з фізичного виховання, пожежно-рятувальної підготовки, рятувальної підготовки, підготовки газодимозахисної служби, пожежної тактики, пожежної техніки;
  • тренування спортсменів секцій з міні-футболу, легкої атлетики, пожежно-прикладного спорту, волейболу;
  • проведення ранкової зарядки та факультативних занять.

 


Навчальна башта

     Призначення споруди: проведення навчальних занять з пожежно-рятувальної підготовки, рятувальної підготовки, підготовки газодимозахисної служби, пожежної тактики, пожежної техніки; тренування спортсменів секцій з пожежно-прикладного спорту; заняття навчальної пожежно-рятувальної частини.


Спортивний зал

     Призначення споруди: проведення навчальних занять з фізичного виховання та фізичної підготовки офіцерів ЛДУБЖД; тренування спортсменів секцій з міні-футболу, баскетболу, фітнесу, волейболу, бойового гопака, бадмінтону, настільного тенісу; тренування спортсменів секцій з міні-футболу, баскетболу, фітнесу, волейболу, бадмінтону, настільного тенісу.



Спортивно - атлетичний центр

Призначення споруди:
проведення навчальних занять з фізичного виховання та фізичної підготовки офіцерів ЛДУБЖД;
тренування спортсменів секцій з гирьового спорту, пауерліфтингу.



Альпін - парк

Альпін-парк - це система дерев'яних платформ, взаємопов'язаних атракцій: стенд скелелазіння, підвісні лінії перешкод, навісна та круто похила переправи, канатні дороги, сходи, містки. Закріплені ці елементи на висоті 5-20 метрів над землею.
Призначення споруди:
проведення навчальних занять з пожежно-рятувальної підготовки, рятувальної підготовки;
тренування спортсменів секцій з пожежно-прикладного спорту та рятувальної підготовки.


 
 

Відкритий спортивний майданчик для ігрових видів спорту


     Призначення споруди: проведення навчальних занять з фізичного виховання; тренування спортсменів секцій з міні-футболу та гандболу; проведення змагань з міні-футболу та гандболу.


Відкритий тренажерний майданчик


Призначення споруди:
  • проведення навчальних занять з фізичного виховання;
  • проведення ранкової зарядки, факультативних занять та активного відпочинку курсантів та студентів ЛДУБЖД впродовж дня.

Напрямки наукових досліджень кафедри: 

Науково - педагогічні працівники кафедри здійснюють дослідження в наступних напрямках:
  1. "Вдосконалення професійно-прикладної фізичної підготовки постійного та перемінного складу ЛДУ БЖД";
  2. "Колінчасті підіймальні пристрої";
  3. "Дослідження гнучких рятувальних систем для порятунку людей з висоти під час пожежі".

Наукова діяльність студентів та курсантів: 

    На кафедрі спцеіально-рятувальної підготовки та фізичного виховання науково-дослідна робота з курсантами та студентами проводиться за наступними напрямками:
  • Оцінка рівня фізичної підготовленості курсантів та студентів ЛДУ БЖД;
  • Вдосконалення професійно-прикладної фізичної підготовки курсантів та студентів ЛДУБЖД;
  • Аналіз особливостей рятування людей із будівель для маломобільних груп населення;
  • Проведення рятувальних робіт з використанням спеціального верхолазного спорядження і рятувальних мотузок;
  • Аналіз роботи систем поліспастів під час виконання аварійно-рятувальних робіт.

Дозвілля: 

    ВІДЕОРОЛИКИ, ЩОДО ПРАВИЛЬНОСТІ ВИКОНАННЯ ВПРАВ З ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ДЛЯ ОСОБОВОГО СКЛАДУ ПІДРОЗДІЛІВ ОПЕРАТИВНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Науково - педагогічні працівники кафедри спеціально - рятувальної підготовки та фізичного виховання приймають активну участь в організації культурно - масових заходів та активного дозвілля курсантів та студентів ЛДУ БЖД. Це організація та проведення "Спартакіади ЛДУ БЖД" між навчально - стройовими підрозділами, лижні перегони, спортивні фестивалі та ін. 



 
 
Одним з пріоритетних напрямків розвитку спортивно-масової роботи в Університетіі є розвиток та популяризація серед особового складу професійно-прикладних видів спорту, які сприяють підвищенню професійної майстерності, фізичної та психологічної підготовки майбутніх фахівців підрозділів ДСНС України. У навчальному закладі діють секції з таких видів спорту:
     пожежно-прикладного спорту; офіцерського триборства; боротьби дзюдо та самбо; греко-римської боротьби; кікбоксінгу та рукопашного бою; тайського боксу; боксу; легкоатлетичного кросу; міні-футболу; волейболу; настільного тенісу; гирьового спорту; спортивного орієнтування; баскетболу; рятувальної підготовки; армреслінгу.
   
Техніка виконання нормативних вправ з фізичної підготовки
Біг 1000 м Біг 100 м Підтягування на перекладині
ЗФП, легкоатлетичний крос Плавання 100 м Човниковий біг 10х10
Згинання/розгинання рук в упорі лежачи Вправи з гирями Стежка 100 м
100 м смуга з перешкодами Під'йом по канату Пірнання в глибину
Комплексна силова вправа    
   
​​
 Науково - педагогічні працівники кафедри СРП та ФВ - куратори груп, проводять екскурсії визначними місцями Львова, відвідують театри, музеї, виставкові зали, картинну галерею, філармонію, музей народної архітектури та побуту "Шевченківський гай", кінопалаци та ін.
 

Науково дослідна робота та міжнародне співробітництво: 

    Начальник кафедри СРП та ФВ полковник служби ц.з Ковальчук А.М. працює над науковим вирішенням питань, щодо підвищення рівня фізичної підготовленості постійного та перемінного складу ЛДУ БЖД;
    Заступник начальника кафедри СРП та ФВ підполковник служби ц.з Петренко А.М. у співпраці з науково- педагогічними працівниками кафедри ПТ та АРР виконують науково- дослідну роботу з «Розробки методики проведення аварійно-рятувальних робіт в обмеженому просторі газодимозахисниками». Метою цієї роботи є вивчення та дослідження небезпечних факторів, які ускладнюють проведення аварійно-рятувальних робіт в обмеженому (замкнутому) просторі газодимозахисниками та розробці методики, яка б забезпечувала безпеку та ефективність проведення таких робіт газодимозахисниками ДСНС України.
​    Викладач кафедри СРП та ФВ майор служби ц.з. Смоляк Д.В. проводить наукові дослідження в області розробки температуро – та вогнестійких захисних покриттів для збільшення довговічності будівельних конструкційних матеріалів.

Інформація абітурієнту: 

Головне завдання кафедри спеціально-рятувальної підготовки та фізичного виховання це виховання в курсантів та студентів відданості до вибраного фаху, вірності службовому обов'язку, присязі. Формування у курсанта морально-психологічних та вольових якостей, уміння правильно орієнтуватися у складних ситуаціях та приймати правильні рішення. Підготовка вимогливих, дисциплінованих, підтягнутих у стройовому відношенні офіцерів підрозділів МНС. 

Фізичне виховання

     Фізичне виховання є складовою частиною підготовки, професійно-прикладної підготовки майбутніх рятівників. Як навчальна дисципліна у ЛДУ БЖД - має за мету забезпечення процесу підготовки спеціалістів з високим рівнем фізичної підготовленості, здатних ефективно виконувати оперативно-рятувальні завдання, стійко переносити великі розумові, нервово-психічні та фізичні навантаження без зниження професійної працездатності. Фізичне виховання позитивно впливає на підвищення рівня професійної підготовленості, виховання моральних та психологічних якостей майбутніх рятівників і є дієвим засобом всебічного гармонійного розвитку особистості.
     Основними завданнями фізичного виховання є: розвиток і постійне вдосконалення фізичних якостей; у прийнятті правильних рішень; покращення фізичного розвитку особистості, зміцнення здоров'я; підвищення стійкості організму до дії несприятливих чинників під час виконання оперативно-рятувальних завдань. Фізичне виховання в ЛДУБЖД проводиться в таких формах:

- ранкова фізична зарядка;
- навчальні заняття;
- заняття в спортивних секціях;
- самостійні тренування;
- спортивно-масові заходи.
     Практичні заняття є основним видом занять з фізичного виховання і спрямовані на розвиток фізичних якостей, набуття необхідних рухових вмінь та навичок. Практичні заняття проводяться в спортивних залах обладнаних інвентарем та спеціальними тренажерами, на відкритих спортивних майданчиках, смугах перешкод, навчально-спортивному комплексі. Атестація курсантів та студентів з фізичного виховання передбачає щорічні тестування згідно вимог кредитно-модульної системи. По завершенню курсу навчання складається іспит з дисципліни "Фізичне виховання".  


 

Техніка виконання нормативних вправ з фізичної підготовки
Біг 1000 м Біг 100 м Підтягування на перекладині
 

Рятувальна підготовка
 Рятувальна підготовка в ЛДУБЖД є складовою частиною фахової підготовки, важливою і невіддільною частиною навчання і виховання курсантів та студентів. В програму рятувальної підготовки включені теоретичний та практичний розділи, в зміст яких передбачено набуття у курсантів і студентів знань, вмінь і навичок, котрі необхідні для здійснення рятувальних робіт в умовах міста. Першочерговим завданням пожежно-рятувальних підрозділів при гасінні пожеж і ліквідації надзвичайних ситуацій є виконання аварійно-рятувальних робіт, направлених в першу чергу на рятування потерпілих. До аварійно-рятувальних робіт ставляться підвищені вимоги по часу їх виконання. Аварійно-рятувальні операції, як правило ведуться в обмежених і небезпечних умовах при відсутності джерела енергії. Для успішного виконання цих робіт необхідні такі інструменти і спорядження, які прості по конструкції, надійні в роботі і при цьому не залежать від джерела енергії, а самі рятувальники повинні володіти високим рівнем фізичної підготовки, ефективно вирішувати оперативно-рятувальні завдання, стійко переносити великі розумові, нервово-психічні та фізичні навантаження. Тому, рятувальна підготовка є невід'ємною частиною навчання і виховання курсантів та студентів, важливою складовою фахової підготовки.
     Результатом навчання з рятувальної підготовки є набуття курсантами і студентами необхідних знань та вмінь для успішного проведення аварійно-рятувальних та пошуково-рятувальних робіт.
      
Пожежно - рятувальна підготовка
      Метою вивчення дисципліни "Пожежно-рятувальна підготовка" є оволодіння прийомами роботи з аварійно-рятувальною технікою та озброєнням, вдосконалення навичок щодо організації та методики проведення занять з ПРП в ролі командира відділення, начальника варти, вдосконалення психологічної підготовки, вивчення організації тренувань та проведення змагань з пожежно-прикладного спорту. Вдосконалення навичок в проведенні занять по ПРП з відділенням, вартою, здійснюються на практичних заняттях, які проводяться в обстановці, наближеній до реальної (за нормативний час), що вимагає від курсантів прояву вольових та фізичних якостей. На одне практичне заняття планується виконання (навчити, тренувати) не більше двох вправ. Навчальні вправи, методи та способи їх виконання сприяють розвитку у курсантів сили, спритності, витривалості, сміливості, закріплюють та вдосконалюють навички на протязі всього процесу навчання шляхом систематичного повторення попередньо вивчених вправ в різних умовах і комбінаціях. До самостійних тренувальних занять допускаються курсанти, які досконало засвоївши правила техніки праці, мають практичні навички роботи з аварійно-рятувальною технікою та обладнанням. Для підготовки спортсменів-розрядників, суддів з пожежно-прикладного спорту курсанти вивчають теоретичні основи пожежно-прикладного спорту, а також правила проведення занять. Теоретичний курс ПРП вивчається на лекціях. Практичні заняття проводяться у вигляді тренувань та особисто-командних змагань. 


 

Контактна інформація:

Помічник ректора:
(032) 233-40-41
Прес-центр:
(032) 233-40-41
Відділ адміністрування та електронного документообігу:
(032) 233-00-88
Навчально-методичний центр:
(032) 233-14-77
Відділ роботи з персоналом:
(032) 233-15-02
Відділ організації служби:
(032) 233-32-40
Відділ матеріально-технічного забезпечення:
(032) 233-21-52
Відділ економіки і фінансів:
(032) 233-15-11
Відділ організації науково-дослідної діяльності:
(032) 233-24-79
Черговий по університету:
(032) 233-32-40
+380 (67) 676 17 19
Ліцей цивільного захисту Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м.Вінниця):
(0432) 61-15-68

 

Наша електронна пошта:

[email protected]
 

Пошта Університету
            [email protected]

Пошта Ректора Університету:
            [email protected]
 

Телефон звернення
щодо сексуальних домагань та проявів дискримінації
тел. (032) 233-15-02