Екологічні дослідження девастових ландшафтів Львівсько-Волинського вугільного басейну

Однією із невирішених екологічних проблем України є проблема негативного впливу на довкілля девастованих ландшафтів, яка є наслідками видобувної діяльності підприємств вуглевидобувних комплексів. Негативного впливу зазнає повітряний басейн, поверхневі та підземні води, порушується механічна структура едафотопів, руйнується рослинний покрив та суттєво трансформуються ландшафти.
Важливим напрямком наукових досліджень кафедри екологічної безпеки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності є вивчення екологічних проблем девастованих ландшафтів Львівсько-Волинського вугільного басейну, яким займається наукова школа професора Василя Поповича.
24 листопада було здійснено виїзд на вугільний терикон шахти “Надія”, який розташований у м. Соснівка Червоноградського району Львівської області. Це підприємство здійснює видобувну діяльність ще з 1962 року до сьогодні.
У наукових дослідженнях взяли участь викладачі кафедри екологічної безпеки к.т.н. Павло Босак, к.с-г.н. Тарас Шуплат, ад’юнкти кафедри Андрій Волощишин та Ірина Федів.

У рамках комплексних досліджень були відібрані зразки ґрунтів на різних горизонтах з вершини та підніжжя терикону, а також були відібрані зразки води з озера, яке знаходиться біля  підніжжя терикону для аналізу в лабораторії кафедри екологічної безпеки.
Досліджували також важливий екологічний параметр – рівень радіоактивності вугільних порід, які формують цей терикон. Фіксувався розвиток ерозійних порушень та місця тління вугільної породи, що додатково підвищує небезпеку цього об’єкту для довкілля та населення регіону.
Проведено вивчення протікання природних фітомеліоративних процесів як основи майбутнього  стабілізуючого заростання поверхні терикону. Аналізувався наявний деревно-чагарниковий і трав’янистий склад рослинного покриву, його проєктивне вкриття та стадії сукцесійного процесу.
Відібрані зразки увійдуть в основу майбутніх комплексних наукових досліджень, спрямованих на підвищення рівня екологічної безпеки Львівсько-Волинського вугільного басейну.