Експертна команда екологів Університету взяла участь у науково-практичному семінарі «Хакатон вугледобувних міст. Видобувай нові ідеї»

У період з 03.12. по 10.12.2021 року проводився науково-практичний семінар “Хакатон вугледобувних міст. Видобувай нові ідеї”, організований експертним товариством “Синхро простір” разом із Українським союзом промисловців та підприємців, за підтримки Програми Розвитку ООН, посольства Нідерландів в Україні у співпраці з Міністерством розвитку громад і територій України, Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Метою хакатону був розгляд актуальних регіональних еколого спрямованих проєктів перспективного інфраструктурного розвитку для м.Червонограда Львівської області і м. Мирнограда Донецької області. Ці проєкти включали розгляд таких питань: ревіталізація територій на базі інфраструктури колишніх вугільних шахт з метою створення нового туристичного кластеру та організації маршруту індустріальної спадщини; вирішення екологічних проблем міста та розгляд наслідків діяльності вугільного виробництва та вирішення енергетичних проблем міст. Захід є частиною стратегії України, спрямованої на поступову відмову від вугілля до 2035 року, прийнятої на Міжнародній кліматичній конференції в Глазго, СОР26.
У заході брала участь наукова команда, сформована із представників   Львівського державного університету безпеки життєдіяльності та Національного лісотехнічного університету України. Склад експертної команди такий: начальник навчально-наукового інституту цивільного захисту, д.т.н., проф. Василь Попович, викладачі кафедри екологічної безпеки к.с-г.н. Тарас Шуплат, к.т.н. Павло Босак, Ірина Кочмар, заступник начальника навчально-наукового інституту цивільного захисту к.т.н. Олег Стокалюк, ад’юнкти кафедри екологічної безпеки Катерина Король, Андрій Волощишин і викладач Михайло Фітак.
Експертнп команда представила розроблений  екологічний проєкт на тему “Еколого-техногенна безпека та ревіталізація породного терикону шахти «Надія»”, розташованої поблизу м. Соснівка Львівської області.
Презентація проєкту відбувалась 10.12.2021 р. У рамках представлення розкрито мету, завдання та проєктні пропозиції, спрямовані на реалізацію комплексу заходів із рекультивації та фітомеліорації  відвалу шахти “Надія”, перебіг етапів фітомеліоративного процесу, шляхи підвищення фітомеліоративної ефективності рослинного покриву та інтенсифікації процесу відновлення цього девастованого об’єкту. Крім того, розкрито механізм процесу знешкодження підтериконових вод методом створення біоплато. Такі заходи комплексно спрямовані на ревіталізацію терикону шахти «Надія»” та підвищення рівня її екологічної безпеки.
Проєкти оцінювало журі, яке очолював міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, заступник міністра енергетики України Ярослав Демченков, радниця прем’єр-міністра України з питань регіональної політики Валентина Москаленко, міністр-радник ЄС з питань енергетики Торстен Воллерт, міський голова Мирнограда Олександр Брикалов, Червонограда -- Андрій Залівський, експерт ПРООН Мустафа Саїт-Аметов, співголова німецько-українського енергетичного партнерства Юлія Рибак, голова асоціації малих міст України Павло Козирев та віце-президент Українського союзу підприємців та промисловців Денис Красніков та ін.
Журі високо оцінило проєктні пропозиції експертної групи, спрямовані на ревіталізацію терикону шахти “Надія” як пілотного проєкту майбутнього перспективного інфраструктурного трансформування Червоноградського  гірничо-промислового району. Були висловлені ідеї подальшої спільної роботи над підвищенням рівня екологічної безпеки регіону на основі ідей сталого розвитку та зеленої енергетики.