Кафедра українознавства та міжкультурної комунікації
Історія виникнення кафедри:
Колектив кафедри:
Науково-педагогічний склад:
Завідувач кафедри
ЛАБАЧ Марта Миколаївна кандидат філологічних наук, доцент |
|
Доцент кафедри
КУЛЬЧИЦЬКА Марина Орестівна кандидат філологічних наук, доцент |
|
Викладач
ХЛИПАВКА Галина Григорівна |
|
Доцент кафедри
ВЕРБИЦЬКА Лідія Олегівна кандидат філологічних наук |
|
Викладач БАБІЙ Ірина Володимирівна кандидат філологічних наук |
|
Викладач ОЛЕКСІЄНКО Наталія Олексіївна кандидат педагогічних наук |
Дисципліни, які викладаються на кафедрі:
Науково-методична робота кафедри:
Викладачі кафедри також активно здійснюють навчально-методичну та наукову роботу. Вони уклали навчальні програми з відповідних навчальних дисциплін, підготували методичні матеріали до цих курсів, зокрема і для самостійної роботи, для слухачів денної та заочної форми навчання.
Кульчицька.М.О., Шелюх О.М. Українська мова професійного спрямування: Навчальний посібник для підготовки фахівців за напрямом «Пожежна безпека». – Львів, 2008. – проходить апробацію на практичних заняттях.
Кульчицька М.О. Навчально-методичні матеріали для проведення занять з культури ділового спілкування. – Львів, 2009.
Лабач М.М., Шелюх О.М. Українсько-російський, російсько-український словник термінів і понять зі сфери надзвичайних ситуацій і рятування. – Львів, 2010.
Лабач М.М., Хлипавка Г.Г. Українсько-польський, польсько-український словник перекладний словник термінів зі сфери надзвичайних ситуацій і рятування. – Львів, 2011.
Культура як феномен людського духу (багатогранність і наукове осмислення): Зб. тез міжнар. курсантсько-студентської наук. конф. – Львів : ЛДУ БЖД, 2011.
Кульчицька М.О., Шелюх О.М. Риторика: Збірник завдань для тестового контролю. – Львів : ЛДУБЖД, 2011.
Кульчицька М.О. Культура міжособистісної взаємодії : Навчальний посібник. – Львів, 2012.
Культура як феномен людського духу (багатогранність і наукове осмислення): зб. тез доповідей міжнар. курсантсько-студентської наук. конф.(14-15 листопада 2013 р.). – Львів: ЛДУ БЖД, 2013.
Хлипавка Г.Г. Українська мова (за професійним спрямуванням) : зб. тестових завдань. – Львів: ЛДУ БЖД, 2013.
Кульчицька М. О., Шелюх О. М. Українська мова (за професійним спрямуванням): навчальний посібник для підготовки фахівців за напрямом "Пожежна безпека". - Львів, 2015.
Культура як феномен людського духу (багатогранність і наукове осмислення): зб. тез доповідей міжнар. курсантсько-студентської наук. конф. (19-20 листопада 2015 р.). - Львів, ЛДУ БЖД, 2015.
Макович Х. Я., Вербицька Л. О., Капітан Н. О. Словник термінів і понять з риторики. - Львів, 2016.
Культура як феномен людського духу (багатогранність і наукове осмислення): до 70-річчя Львівського державного університету безпеки життєдіяльності: зб. тез доповідей ІV Міжнародної наукової конференції курсантів і студентів (16-17 листопада 2017 р.). - Львів, ЛДУ БДЖ, 2017.
Матеріально-технічна база:
Напрямки наукових досліджень кафедри:
Викладач Наталія Олегівна Олексієнко цікавиться проблемами мовознавства, мовними засобами реалізації маніпулятивних тактик у публіцистиці, розробляє практикум української мови. Захистила кандидатську дисертацію "Формування моральної культури майбутніх бакалаврів цивільного захисту в процесі вивчення української мови".
Викладач Бабій Ірина Володимирівна у 2015 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук «Педагогічні умови формування професійного мовлення учнів ПТНЗ сфери обслуговування». Цікавиться проблемами мовно-мовленнєвої підготовки майбутніх фахівців ДСНС, питаннями створення навчальних термінологічних словників для підготовки галузевих фахівців. Наукові інтереси: філологія, лінгводидакитика, професійна педагогіка і психологія.
Наукова діяльність студентів та курсантів:
Водночас викладачі кафедри регулярно організовують і проводять засідання науково-практичного семінару для курсантів і студентів, наукові читання про значущі для української культури постаті, дати, явища, події; щороку проводять І тур Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови. Традицією стало щорічне написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, в якому беруть участь як студенти та курсанти, так і викладачі та офіцери Університету.
Дозвілля:
Важливу роль у роботі колективу кафедри посідає проведення різноманітних виховних заходів, завдяки яким наша молодь осягає філософський сенс життя і бачить світ у його найкращих проявах. Ця ідея була реалізована через такі проекти:
- регулярні інтелектуально-розважальні «Брейн-ринги» (До дня української писемності, Всесвітнього дня поезії);
- заохочувально-культурологічний захід «Осінь – час читати»;
- тематичні бесіди до Дня рідної мови, Міжнародного дня театру;
- вечір, присвячений видатному львів’янину, поетові Богдану-Ігорю Антоничу;
- лекції-бесіди, присвячені пам’яті жертв голодомору;
- культурологічний захід до 70-річчя вивезення українських громадян на примусові роботи до Німеччини;
- урочиста академія “Будеш, будителю, жить, доки живе Україна” до 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича;
- щорічний ювілейний вечір пам’яті Т.Г.Шевченка;
- конкурс художніх інтерпретацій творчості Т.Шевченка;
- літературні читання поезії М.Вінграновського;
- урочистий вечір до Дня захисника вітчизни;
- щорічний майстер-клас з писанкарства;
- щорічний вечір-застереження до дня трагедії на Чорнобильській АЕС;
- підготовка театралізованих дійств з особовим складом Університету для участі у щорічному конкурсі художньої самодіяльності;
- майстер-клас "Лялька-мотанка" під керівництвом львівської майстрині Віри Манько.
Морально-етичні цінності та естетичні смаки допомагає розвивати й участь курсантів і студентів у товаристві шанувальників театрального мистецтва, учасники якого за ідейної підтримки викладачів кафедри періодично відвідують театри Львова. Перегляд вистав із подальшим їх обговоренням у колі членів кафедрального театрального товариства не лише виховує мистецькі смаки, але й надихає наших курсантів та студентів на власну творчість.
Продовжуючи щорічну традицію, викладачі кафедри організовують екскурсії Львовом: до музеїв, у виставкові зали. Так, курсанти і студенти мали змогу відвідати відкриття виставки, присвяченої 100 річниці з дня народження львівського художника-політв’язня Івана Хандона.
Науково дослідна робота та міжнародне співробітництво:
Інформація абітурієнту:
Викладачі кафедри забезпечують викладання дисциплін, які розвивають навички практичної фахової комунікації та підвищують загальний рівень індивідуальної мовної культури. Викладаються також дисципліни культурологічного змісту, засвоюючи які курсанти та студенти суттєво поповнюють свої знання з теорії та історії культури.