Кафедра пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт
Історія виникнення кафедри:
- пожежно-тактичний цикл;
- цикл пожежної техніки;
- цикл пожежної профілактики;
- цикл суспільних наук;
- військовий цикл;
Колектив кафедри:
На кафедрі працює висококваліфікований професорсько-викладацький склад: 1 доктор наук, професор, 6 кандидатів наук, доцентів та інші досвідчені викладачі. Працівники кафедри беруть активну участь у міжнародних проектах, науково-практичних конференціях, симпозіумах, розширених засіданнях і семінарах.
Науково-педагогічний склад:
Завідувач кафедри ГУЛІДА Едуард Миколайович Doctor Honoris Causa |
|
Заступник начальника кафедри
ЛУЩ Василь Іванович кандидат технічних наук, доцент |
|
Доцент кафедри
ЛАЗАРЕНКО Олександр Вікторович кандидат технічних наук, доцент |
|
Доцент кафедри
ВОЙТОВИЧ Дмитро Петрович кандидат технічних наук доцент |
|
Старший викладач кафедри
СУКАЧ Роман Юрійович |
|
Старший викладач кафедри
ВЕЛИКИЙ Ярема Богданович кандидат педагогічних наук |
|
|
Викладач кафедри
ПАРХОМЕНКО Володимир-Петро Олегович кандидат технічних наук, доцент |
Викладач кафедри
ШТАНГРЕТ Назар Олегович кандидат технічних наук |
Дисципліни, які викладаються на кафедрі:
Науково-методична робота кафедри:
ПОСТІЙНО ПРАЦЮЄ НАД ВИДАННЯМ ПІДРУЧНИКІВ, ПОСІБНИКІВ ТА МЕТОДИЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ
1. С.Ю. Дмитровський, В.І. Лущ, П.В. Семенюк. "Основи підготовки пожежника": навч. посібник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки – 296с., рекомендовано МОН України
2. Ковалишин В.В., Кусковець С.Л., Лущ В.І. Основи створення та експлуатації засобів індивідуального захисту органів дихання. Львів – 439 с., рекомендовано МОН України
Матеріально-технічна база:
Для забезпечення навчального процесу на кафедрі функціонують три лабораторії та три кабінети:
Напрямки наукових досліджень кафедри:
НА КАФЕДРІ
ПОЖЕЖНОЇ ТАКТИКИ ТА АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ
ВИКОНУЮТЬСЯ НАУКОВО-ДОСЛІДНІ РОБОТИ З МЕТОЮ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ
ЛІКВІДАЦІЇ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
РОЗРОБЛЕННЯ МЕТОДІВ ПРОВЕДЕННЯ
АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ РОБІТ ГАЗОДИМОЗАХИСНИКАМИ В ОБМЕЖЕНОМУ ПРОСТОРІ (ДР 0115U001352)
(науковий керівник к.т.н., доц. В.І. Лущ)
Результати проведених дослідів та їх аналіз дозволив визначити необхідне оснащення та прийоми проведення:
- рятувальних робіт з порятунку людей в обмеженому просторі на вертикальних ділянках;
- рятувальних робіт з порятунку людей обмеженому просторі на горизонтальних ділянках;
- рятувальних робіт з порятунку свійських та диких тварин.
б
в
(науковий керівник к.т.н., доц. Б.В. Штайн)
Для проведення досліду було змодельовано підземний резервуар з площею дзеркала 0,062 м2, та наповнено його бензином марки А-95, оскільки цей бензин за своїми характеристиками є небезпечнішим від інших марок пального, що є в наявності на АЗС України. Цим дослідженням визначали час гасіння та кількість необхідного сухого льоду для гасіння пожежі в резервуарі. Час вільного горіння нафтопродукту в резервуарі становив 5 хв. Досліди проводилися почергово – з використанням твердої вуглекислоти та у комбінації із розчином піноутворювача 1%.
а
б
а – при разовому додаванні твердої вуглекислоти;
б – при подальшому додаванні твердої вуглекислоти
(науковий керівник к.т.н., доц. О.В. Лазаренко)
Результати роботи дозволили визначити максимальну екранувальну здатність насадок типів РВ-12 та НРТ-5. Використання насадок РВ-12 дзволило підвищити захисну здатність пожежного від теплового потоку осередку пожежі.
а
б
Проведення експериментальних
досліджень по визначенню захисних властивостей:
а – з використанням насадки РВ-12; б – з використанням насадки НРТ-5
БУДІВЕЛЬНИХ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ ШЛЯХОМ ЗАСТОСУВАННЯ ВЕРМИКУЛІТО-СИЛІКАТНИХ ПЛИТ «ОГОРОДЖУВАЛЬНІ КОНСТРУКЦІЇ» (ДР 0115U001353)
(науковий керівник к.т.н., доц. В.Б. Лоїк)
Для розв’язування поставленої мети проведено:
- збір, узагальнення, аналізування інформації за напрямками досліджень;
- проведено теоретичні дослідження вогнестійкості вермикуліто-силікатних плит та розроблено рецептури вогнезахисних плит, які будуть використовуватися у будівельних огороджуючих конструкціях.
Проведення випробувань зразків дослідних матеріалів
Науково-дослідна робота «Підвищення вогнестійкості будівельних огороджувальних конструкцій шляхом застосування вермикуліто-силікатних плит» затверджена головою ДСНС України генерал-майором служби цивільного захисту М.О. Чечоткіним згідно плану науково-дослідних робіт від 25.01.2016 року.
ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА ЕНЕРГОНОСІЇВ
(науковий керівник кандидат технічних наук О.Д. Синельніков)
Проведені дослідження для встановлення ефективності попередньої обробки біомаси ціанобактерій (ультразвукова та гідродинамічна кавітації) дозволили збільшити повноту розкладу біомаси. Крім цього, досліджено доцільність використання відпрацьованого субстрату ціанобактерій як біоорганічне добриво.
Результати досліджень показали, що попередня гідродинамічна кавітація виявилась найефективнішою: синтез біогазу збільшується на 40 %; екстрагування технічного жиру із ціанобактерій вдалось збільшити у 3 рази.
Наукова діяльність студентів та курсантів:
Під керівництвом викладачів кафедри активно працює наукове товариство студентів та курсантів, члени якого проводять науково-дослідну роботу, беруть участь у науково-практичних конференціях та конкурсах.
Дозвілля:
Більшість науково-педагогічних працівників кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт є кураторами навчальних груп.
На кожного куратора групи покладається розв'язання таких завдань, як виховання в курсантів культури поведінки, формування в них високих моральних якостей, забезпечення єдності педагогічних вимог з боку служби та навчання, організація, в разі потреби, допомоги курсантам (моральної, психологічної), будування взаємин між курсантами в колективі на демократичних засадах, співробітництві, сприяння розвитку самоврядування.
Працівники кафедри протягом періоду свого кураторства провели велику роботу, ними було проведено ряд заходів щодо покращення виконавчої дисципліни, підвищення рівня та якості успішності в закріпленій групі, а саме: з перших днів навчання та служби з групою проводяться колективні та індивідуальні бесіди, збори, тематичні бесіди, перегляд тематичних відеофільмів. Постійно проводиться робота по зміцненню дружби і товариства в групі. З цією метою здійснюються культпоходи у Львівський історичний музей палаццо Бангінеллі, Музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрьма на Лонцького", Львівський національний академічний театр опери та балету ім. С. Крушельницької, Музей-Арсенал, Львівський історичний музей королівські зали, Львіський будинок органної та камерної музики.
Науково дослідна робота та міжнародне співробітництво:
На даний час науково-педагогічним персоналом кафедри проводяться наступні дисертаційні дослідження:
1. „Підвищення ефективності гасіння торфорозробок та торфополів” (Сукач Р.Ю.)
2. „Підвищення пожежної безпеки матеріалів на основі епоксіамінних композицій модифікованих купрум(ІІ) гексафлуорсилікатом” (Пархоменко В.-П.О.)
3. „Підвищення ефективності процесу охолодження та зменшення оптичної густини диму в закритих приміщеннях при ліквідації пожежі” (Штангрет Н.О.)
Інформація абітурієнту:
Навчально-науковий інститут пожежної та техногенної безпеки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності готує бакалаврів та магістрів за спеціальністю 261 "Пожежна безпека".
Випускники інституту підготовлені до проведення невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій і організації життєзабезпечення постраждалого населення, а також до вирішення організаційних, технічних, інженерних задач із забезпеченням пожежної безпеки, визначення ступеня пожежної небезпеки технологічних процесів розрахунковими методами, розробки інженерних рішень із захисту устаткування, споруд і будинків, проведення експертизи проектно-кошторисної документації, здійснення контролю за виконанням правил пожежної та техногеної безпеки.
Перелік посад на яких може працювати випускник:
- начальник караулу державної пожежно-рятувальної частини;
- начальник відділення державного пожежно-рятувального поста;
- провідний фахівець служби цивільного захисту міст, районів у містах, районів областей;
- начальник відділення пожуково-рятувальної частини;
- інженер з пожежно-рятувальних робіт;
- інспектор Державної інспекції техногеної безпеки;
- інженер дослідно-випробовувальної лабораторії;
- інженер з проектування систем пожежо-гасіння та пожежної сигналізації;
- інженер з проектування систем протидимного захисту;
- інженер з проектування систем та пристроїв блисковкозахисту;
- експерт з оцінки протипожежного стану об'єктів;
- фахівці служби пожежної безпеки структурних підрозділів (МВС, ДСНС, ЗСУ, СБУ, Департамент прикордонної служби Укрaїни).